0 / 1 Kérdések kérdésből befejezve
Kérdések:
Korábban már befejezted a kvíz-t. Emiatt nem kezdheted újra.
Kvíz töltődik…
Bejelentkezned, vagy regisztrálnod kell, hogy elindítsd ezt a kvíz-t.
Előbb be kell fejezned a következőt:
0 / 1 Kérdések válaszod volt helyes
A Te időd:
Eltelt idő
0 pontot értél el a 0 pontból, (0)
Elért pont(ok): 0 / 0, (0)
0 Esszé(k) függőben (elérhető pon(ok): 0)
A feladat Magyarország 20. századi történelmével kapcsolatos.
Mutassa be a források és ismeretei segítségével a magyar külpolitikai törekvéseket Horthy Miklós kiugrási kísérletétől az ezredfordulóig a megadott szempontok szerint:
„Szálasi személyi felelősségét hangsúlyozva ígéretet tett, hogy a magyar nemzet minden vonatkozásban teljesíteni fogja kötelességét. Bárhol vívják is meg a döntő csatát, a Dunánál, a Balatonnál vagy Bécs falai alatt, Németország mindenkor számíthat Magyarországra […]. Tavaszig 20 új hadosztály lesz felállítva.” (Német jegyzőkönyv Szálasi és Hitler berlini tárgyalásairól, 1944. december)
„Magyarország megszüntette a Szovjetunió és a többi Egyesült Nemzet, közte a Csehszlovákia ellen viselt háborút, Németországgal fennállott minden viszonyát megszakította és hadat üzent Németországnak. […] Magyarország Kormánya kötelezi magát olyan szárazföldi, tengeri és légierők fenntartására és rendelkezésre bocsájtására, melyek a Szövetséges (Szovjet) Hadseregfőparancsnokság fővezetése alatti szolgálatra rendeltethetnek.” (Az Ideiglenes Kormány által kötött moszkvai fegyver- szüneti egyezményből, 1945. január 20.)
A pozsonyi hídfő, 1947
„Azt mondtam én, ha csak a belső dolgokról van szó, akkor ki lehet vonni a szovjet csapatokat minden további nélkül. Ami azonban a külső provokáció lehetőségét illeti, az még mindig fennállt, s bizonyos vonatkozásaiban mi ez időben nem vagyunk képesek védeni a saját független államunkat és általában a szocialista tábort is ezen a részen. […] Ha mi bizonyos oldalon segítséget kapunk és erősíteni tudjuk saját néphadseregünket, akkor ez az ok is elesik. […] Ezt senki ne értse úgy, hogy a Varsói Szerződés megszűnt volna, hogy itten lehet valamivel próbálkozni, mert azok, ha kimennek, ide is jöhetnek, ha a magyar kormány kéri.” (Kádár János az MSZMP központi bizottságában, 1957)
„[Henry] Kissingerrel Helsinkiben 1975. augusztus 1-én történt találkozásakor Puja [Frigyes külügyminiszter] elvtárs felvetette az amerikai külügyminiszternek a korona visszaadásának kérdését, mint ami nagymértékben javítaná kétoldalú kapcsolataink légkörét. […] Az ő felfogásuk szerint a koronát az amerikai nép adná vissza a magyar népnek, tehát a koronát hozó és fogadó küldöttségek összetételének is ezt kellene demonstrálnia. Nem maradhatnak ki, de ne is domináljanak a kormányzati tényezők, hanem inkább a […] társadalmi és egyházi élet képviselői legyenek túlsúlyban.” (A magyar külügyminisztérium összefoglaló jelentése a korona visszaadásáról)
Ez a válasz automatikusan teljes pontot kap, de a beadás után felül lesz vizsgálva és esetleg kiigazításra kerül.